EC Achievements

Faculty Achievements

Year 2015 - 2016

Under Updation


Year 2014 - 2015

Under Updation


Year 2009 - 2013

Page Under Updation

Student Achievements

Year 2016 - 2017

  1. A total of 13 students (10 boys & 3 girls) represented ATC in RGPV Nodal Athletics competition held at JIT Borawan from 17-19 Nov 2016 . Among them Mr. Rahul Singh from EC 1st Yr. won silver medal in 100 meter race and bronze medal in long jump. He has also been selected for the State Level to participate in 100 Meter Race.
  2. A total of 12 Girls and 12 boys represented ATC in RGPV Kho-Kho nodal level tournament held at B.M. College during the period of 05-08 Nov 2016. Out of these students , Ms. Swapnila Patni of EC 2nd Yr. and Shaili Gupta of EC 1st Yr. was also selected to represent the Indore Boys and Girls team resply to participate in State level tournament held at VITS College, Satna on 12-13 Nov 2016. The Indore girl’s team won the Silver medal (Runners Up).
  3. Handball nodal level tournament was held during 26-27 Sep 2016 at CDGI. Miss Anshuma Singh of EC 3rd Yr. was individually excelled during the tournament and therefore was selected to represent Indore State level Handball tournament.
  4. Only one girl student Ms. Madhvi Singh of EC 4th Yr. was fielded by ATC to participate in RGPV Nodal level swimming competition. The competition was held at Nehru Park Swimming Pool on 03-04 Sep 2016. She won two Gold medals viz one each in 100 meter Breast stroke and 50 meter Breast stroke events, bringing laurels and cheers for the college. Due to her outstanding performance and swimming skills, she was further selected for the State level Swimming Championship held at RGPV Swimming Pool at Bhopal on 09 Sep 16 , where she again won Gold Medal in both the events (100 meter Breast stroke and 50 meter Breast stroke).
  5. Roma Kishnani and Mr. Yahu Khandelwal from EC 2nd Yr. was awarded with Merit Cum Means Scholarship due to their excellent performance in university examination for academic session 2015-2016.
  6. Sanyam Chhajed from EC 4th Yr. was awarded with Merit Cum Means Scholarship due to their excellent performance in university examination for academic session 2015-2016.
  7. Anirudh Gupta and Mr. Arpit Rimza from pass out batch was awarded with Merit Scholarship due to their exemplary performance in university examination for the  academic session 2015-2016.
  8. Akshay Gupta , Ms. Aarti Joshi and Ms. Disha Kusumakar from EC 4th Yr. was awarded with Merit Scholarship due to their exemplary performance in university examination for the academic session 2015-2016.
  9. Vipin Joshi, Ms. Shivali Shuhane and Ms. Shivangi Ojha from EC 3rd Yr. was awarded with Merit Scholarship due to their exemplary performance in university examination for the academic session 2015-2016.
  10. Krishnakant Parwani and Ms.Priyanka Das from EC 2nd Yr. was awarded with Merit Scholarship due to their exemplary performance in university examination for the academic session 2015-2016.
  11. Ajay Yadav and Keshin Rajput from EC 3rd Yr. under the Guidance of Prof. Hemant Marmat and Mr. Imran Khan have developed a social security system and presented their system in front of Indore DIG Mr Harinarayanchari Mishra at SP Office.
  12. Keshin Rajput and Ajay Yadav the students of EC 3rd Yr. have worked in acroracerz team. They went to Kolhapur Event and won many prizes of cost 55,000 Rs.
  13. Dhritish Dalvi of EC 4th Yr. Passed B Certificate of NCC with A grade in 2016.
  14. 13 students of EC 2nd year have successfully completed CPP test offered by spoken tutorial IIT Bombay.
  15. 09 students of EC 3rd year have successfully completed Scilab test offered by spoken tutorial IIT Bombay.
  16. Aayush Shah and Akshay Gupta of EC 4th Yr. secured second position in national Quiz held during Citronics 2k17 on 29-31 March 2017 at CDGI,     Indore  and were awarded with 5000/- cash money.

Year 2015 - 2016

  1. Aayush Shah and Kovid Sagwaria Scored third position in line follower Robo competition, Techagaz- 2K15 at IIST, Indore, February 25-26, 2015.
  2. Vaishnavi Dubey and Anirudh Gupta of IV year were awarded with merit scholarship for securing 1st and 2nd position in university examination.
  3. Prateek More of IV year was awarded with sports scholarship for All India Inter universities National Boxing Tournament .
  4. 13 students of EC 2nd year have successfully completed CPP test offered by spoken tutorial IIT Bombay.
  5. Aditiya Kanungo, Akshita Parmar, Anjali Rathore, Apekshit Tiwari, Arun Matai, Ayush Upadhayay, Mohit Dwivedi, Rahul Rokhale, Saharsh Shukla, Shivali Shuhane, Shraddha Gautam, Shreya Upadhyay, Yuvraj Singh of EC II year students completed cpp test on March 15, 2016, organized IIT, Bombay.
  6. Rupal Bilaiya and Tanuja Gupta of III year were awarded with merit scholarship for securing 1st and 2nd position in university examination.
  7. Vipin Joshi and Arsheen Barnagarwala of II year were awarded with merit scholarship for securing 1st and 2nd position in university examination.
  8. Madhvi Singh, student of 3rd year won 2 Gold Medals and 1 Bronze Medal in Swimming at State level Championship.
  9. 09 students of EC 3rd year have successfully completed Scilab test offered by spoken tutorial IIT Bombay.

Year 2014 - 2015

Page Under updation

Year 2009 - 2014

 Page Under Updation